Kuchnie w stylu skandynawskim

Przyglądając się aranżacjom tworzonym przez najlepszych designerów, można śmiało stwierdzić, że styl skandynawski wszedł już do kanonu w designie. Mimo tego, że ciepły minimalizm jest obecny w naszych mieszkaniach już od kilku lat, to wielki szał na skandynawskie kompozycje nie przemija! Jak zagospodarować kuchenne wnętrze, aby jak najbardziej zbliżyć go do ideału szwedzkiej albo duńskiej chatki? Sprawdź!

Nowoczesne kuchnie w stylu skandynawskim – lekko, prosto, przejrzyście

Czym charakteryzują się kuchnie w stylu skandynawskim? Przede wszystkim prostotą i przejrzystością układu! Skandynawowie są znani ze swojego umiłowania minimalizmu i funkcjonalności, dlatego w kuchniach inspirowanych chłodną Północą próżno szukać niepraktycznych mebli złej jakości, krzykliwych kolorów i wyszukanej ornamentyki. Ważne, aby nie zasłaniać okien ciężkimi zasłonami, ale wpuścić do wnętrza maksimum światła słonecznego. Kolejnym elementem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie mieszkania Szweda, Duńczyka czy Norwega, są naturalne materiały, wśród których prym wiedzie drewno. Odmiany o jasnej barwie (sosna, dąb, brzoza, jesion) idealnie sprawdzą się na podłodze. Ściany najlepiej pokryć farbą lub odporną na plamy tapetą w ciepłej, rozbielonej tonacji.

Jakie meble?

Zabudowa  w kuchni skandynawskiej powinna być dopracowana pod kątem estetycznym i funkcjonalnym. Zadbaj o to, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce – wąskie, niewymiarowe przestrzenie wypełnił koszami cargo, w szafkach narożnych zainstaluj metalowe, obrotowe półki, niepraktyczne szafki zastąp wygodnymi w użytkowaniu głębokimi szufladami o pełnym wysuwie. W dobrych sklepach meblowych (na przykład na stronie www.gama-sklep.com.pl) znajdziesz proste kolekcje z białej płyty MDF lub litego drewna pokrytego białą farbą. Pamiętaj, że blaty kuchenne codziennie muszą znosić kontakt z gorącymi naczyniami i ostrymi nożami, dlatego zadbaj o to, aby kuchenna powierzchnia robocza wykonana była z odpornego i solidnego kamienia.