woskiem

Usuwanie włosków z cebulkami w domu czy profesjonalna depilacja laserowa w klinice w Łodzi? Poznaj zasadę działania dostępnych metod!

Kanony piękna ciągle się zmieniają, również w kwestii owłosienia. Niektórzy z nas wolą wyglądać naturalnie, inni wybierają idealnie gładkie ciało – ze względów estetycznych, własnej wygody, a także dla ułatwienia pielęgnacji ciała i higieny. Niechcianego owłosienia można się pozbyć na wiele sposobów. Co przemawia za wyborem domowych metod, a jakie argumenty skłaniają ku depilacji laserowej? Przekonaj się!  

 

Golenie, depilacja i epilacja – podstawowe różnice między tymi pojęciami 

Najprostszą, bardzo skuteczną metodą usuwania łodyg włosów jest ich golenie za pomocą jednorazowej maszynki. Jest to sposób bezbolesny, oczywiście jeśli zadbamy o odpowiedni poślizg i dobrej jakości produkt. Golenie pozwala na szybkie pozbycie się włosków z każdej partii ciała. Jest to również metoda uznawana za tanią, ale biorąc pod uwagę fakt, iż włosy zaczynają odrastać już następnego dnia i zabieg taki trzeba często powtarzać, w rzeczywistości koszt znacznie wzrasta. Golenie może też powodować podrażnienia skóry.  

O wiele trwalsze rezultaty daje usuwanie łodyg wraz z cebulkami. Depilacja, czyli wyrywanie włosów, może być przeprowadzona na wiele sposobów, m.in. pastą cukrową, woskiem, czy depilatorem elektrycznym. Metody takie pozwalają cieszyć się gładką skórą przynajmniej kilka, a maksymalnie kilkanaście dni. Raz wyrwany włosek prędzej czy później odrasta, ale jest osłabiony, tym samym cieńszy i mniej widoczny. Niestety jest to również częstą przyczyną wrastania włosów w skórę. Mechaniczna depilacja w domu, czy też w gabinecie kosmetycznym jest też bolesna. Stopień bólu zależy od indywidualnej wrażliwości, a także depilowanego obszaru.  

Z kolei depilacja laserowa (poprawnie epilacja) przeprowadzana jest z użyciem specjalistycznego urządzenia – nie należy jej mylić z depilacja IPL w warunkach domowych. Usuwanie owłosienia za pomocą laserów znane jest jako trwała epilacja. Ma to związek z faktem, iż po wykonaniu całej serii zabiegowej dochodzi do nieodwracalnego usunięcia nie tylko łodyg czy cebulek, ale także ich mieszków odpowiedzialnych za wzrost kolejnych włosów.  

 

Na czym polega depilacja laserowa i co można zyskać dzięki tej metodzie? 

Aby wyjaśnić zasadę działania depilacji laserowej warto przybliżyć proces wzrostu włosa. Wyjaśniając w uproszczeniu, łodygi połączone z cebulkami zakotwiczonymi w skórze są wytwarzane przez macierze zlokalizowane w mieszkach włosowych umiejscowionych w głębszych warstwach skóry. 

Każdy mieszek jest genetycznie zaprogramowany do wytworzenia określonej ilości włosów. Dlatego pomimo wyrwania łodygi włosy i tak odrastają. Natomiast energia lasera dociera właśnie do struktur odpowiedzialnych za wytwarzanie włosów. Znajduje się w nich barwnik, który ją pochłania. 

W trakcie depilacji np. w Klinice Miracki w Łodzi możliwe jest więc skoncentrowane oddziaływanie tylko na struktury włosa, bez wpływu na okoliczne tkanki. W następnym kroku dochodzi do znacznego wzrostu temperatury, co trwale niszczy mieszek włosowy. 

 

Dlaczego depilacja laserowa musi być powtarzana? 

Aby energia lasera mogła precyzyjnie dotrzeć do macierzy, włos musi być z nią połączony. To natomiast ma miejsce w fazie jego aktywnego wzrostu, w której jednocześnie pozostaje tylko część włosów. Z tego powodu zabiegi depilacji laserowej muszą być wykonywane w seriach.  

Każde powtórzenie zwiększa szansę kontaktu energii lasera z elementami odpowiedzialnymi za wzrost włosa. Jednak czas trwania poszczególnych faz nie jest taki sam. W innym tempie rosną włosy w okolicy bikini, a w innym na twarzy, nogach czy pachach. Efektywność depilacji laserowej zależy również od fototypu cery i koloru włosów, tym samym stężenia zawartych w nich barwników. 

Ważne jest więc, aby rodzaj zastosowanego urządzenia, a także ilość i częstotliwość zabiegów dobierać indywidualnie. Szczegóły dotyczące depilacji laserowej możesz poznać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Krakowie, Katowicach lub Warszawie.