Jak wybrać łóżko do sypialni?

„Dwie rzeczy są w życiu bardzo istotne: dobre łóżko i wygodne buty. Człowiek jest bowiem albo w łóżku, albo w butach” – powiedział swego czasu Marcel Achard i w rzeczy samej trudno nie zgodzić się z zasadnością tych słów.
Łóżko, jak nietrudno zauważyć, to podstawowy element wyposażeniowy sypialni – miejsca, w którym odpoczywamy, relaksujemy się i śpimy, używając w tym celu… łóżka.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru łóżka, by spełniało ono oczekiwania użytkownika?

Wielkość łóżka

Optymalna szerokość łóżka przypadająca na jedną osobę to 90 cm, natomiast w przypadku pary – 160 cm. Według przeprowadzonych badań naukowych łóżko o takich wymiarach zapewnia wygodę i komfortowy wypoczynek.

Oto zasadnicza klasyfikacja łóżek:

a) Jednoosobowe:
– 80×200 cm – 80 cm to minimalna szerokość łóżka dla jednej osoby;
– 90×200 cm – łóżka o szerokości 90 cm zapewniają wygodę i komfort podczas snu. Należy pamiętać, że długość łóżka powinna być co najmniej 10 cm większa niż wzrost użytkownika.

b) Dwuosobowe:
– 140×200 cm – jest to najmniejsza szerokość łóżka dwuosobowego. Łóżko tej szerokości zapewnia wypoczynek, aczkolwiek zmiana pozycji podczas snu przez jednego z partnerów może powodować dyskomfort snu drugiej osoby;
– 160×200 cm – łóżko tej szerokości zapewnia zdecydowanie większy komfort snu niż model wymieniony wcześniej, osoby śpiące na łóżku mogą zmieniać pozycję podczas snu, nie budząc partnerki lub partnera;
– 180×200 cm – tego typu modele zapewniają wyjątkowo dużą ilość miejsca dla obu partnerów. Łóżka tej wielkości sprzyjają także porannej zabawie z dziećmi.
Należy pamiętać, że w przypadku łóżek dwuosobowych odległość od ściany powinna wynosić co najmniej 70 cm z każdej strony – jest to gwarancja swobodnego poruszania się po sypialni oraz komfortowego korzystania z łóżka.

Z założenia wydawać się może, że wybór odpowiedniego rozwiązania nie powinien stanowić problemu, należy jednak pamiętać, że w tej kwestii ważne są zarówno czynniki stricte estetyczne, jak i możliwości techniczne pokoju.

Jeśli już zdecydujemy, jaki rozmiar łóżka umieścimy w naszej sypialni, musimy zastanowić się, z jakiego materiału będzie wykonana rama. Wśród propozycji można znaleźć modele klasyczne, tapicerowane, kontynentalne, metalowe, drewniane, a także wykonane z płyty MDF. Największym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie łóżka kontynentalne, które są wyjątkowo wygodne, funkcjonalne, a przy tym trwałe.
Ostateczna decyzja należy oczywiście do użytkownika, który powinien kierować się przede wszystkim własnymi oczekiwaniami i potrzebami.

Drewniane, tapicerowane czy metalowe?

Drewno, metal, tapicerka – każdy materiał jest inny, każdy też posiada wiele zalet. Dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na właściwości poszczególnych propozycji, dostosowując wybór do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

a) Łóżka drewniane – naturalne drewno to gwarancja zdrowia i komfortowego wypoczynku. Jest to materiał, który nie wywołuje uczuleń, sprawdzi się więc w przypadku alergików. Zaletą drewnianych łóżek są także właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wdychanie podczas snu kurzu czy roztoczy.
Drewniane łóżka odznaczają się także uniwersalnością – można je wkomponować zarówno w aranżację klasyczną, jak i nowoczesną.
Drewno jest ponadto materiałem wyjątkowo trwałym, dzięki czemu łóżko będzie służyć przez długie lata, zakładając oczywiście, że użytkownicy będą o nie odpowiednio dbać – szczególnie ważna jest w tym przypadku regularna konserwacja oraz pielęgnacja za pomocą dedykowanych preparatów.

Meble z naturalnego drewna zapewnią nam zdrowy, kojący wypoczynek. Tworzywo nie wywołuje uczuleń, a ponadto ma właściwości antystatyczne, dlatego podczas snu nie wdychamy nadmiernej ilości kurzu. Kolejną zaletą drewna jest jego uniwersalność. Drewniane meble świetnie prezentują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, a bogactwo gatunków i odcieni umożliwia dopasowanie umeblowania do każdego wystroju. Drewno jest wreszcie bardzo trwałe, dlatego łóżko będzie służyć Ci przez lata – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbasz.

Aby utrzymać drewniane łóżko w dobrym stanie, należy regularnie je konserwować. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do wypaczeń, uszkodzeń powierzchni i uciążliwego trzeszczenia mebla. Do pielęgnacji używamy dedykowanych preparatów i delikatnych akcesoriów, a zabieg systematycznie powtarzamy przynajmniej kilka razy w roku.

b) Łóżka metalowe – największą zaletą metalu jest trwałość. Kuta rama zapewnia komfort użytkowania, a co ważniejsze, jest bardzo odporna na pękanie, odpryski, wilgotność i obciążenia – z całą pewnością jest to inwestycja na całe życie. Modele metalowe odznaczają się także wyjątkową estetyką – dostępne są zarówno misternie wykonane konstrukcje ażurowe, jak i nowoczesne formy, wykonane z prostych prętów.

c) Łóżka tapicerowane – modele tapicerowane kuszą szeroką gamą kolorów i faktur. Obicia wykonywane są z połyskliwego weluru, gładkiej sawanny, a także skóry, równie imponująco prezentuje się wachlarz wzorów i kolorów, dzięki czemu bez problemu można wybrać łóżko, które będzie współgrać z ogólną aranżacją sypialni.

https://beesafe.pl/porady/niewazny-dowod-osobisty/ https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/