Betonowe schody chociaż ciężkie to są bardzo praktyczne, trwałe i dające szerokie możliwości wykończenia w zależności od potrzeby lub panujących trendów.
Modne i funkcjonale schody na beton
Schody na beton można pięknie opracować drewnem z jednolitych desek lub drewna klejonego w razie schodów niewymiarowych. Dopełnieniem mogą być poręcze z tralkami drewnianymi lub metalowymi, nowoczesne lub w stylu retro, albo z rurki ze stali nierdzewnej z przestrzenią ewentualnie wypełnioną szybami lub innym dowolnie dobranym materiałem. Można również zastosować techniki mieszane, trepy wyłożyć drewnem, a podstopnice na przykład szkłem lub po prostu wymalować na kolor, komponujący się z pozostałą częścią pomieszczenia. W przypadku drewnianych schodów w razie zużycia powierzchni, ubytki w drewnie łatwo jest zniwelować poprzez zeszlifowanie, nadłożenie masą szpachlową do drewna, natomiast pęknięcia można wypełnić silikonem w kolorze podobnym do ułożonych desek i polakierować.
Innym, tańszym rozwiązaniem jest położenie na schodach paneli, należy jednak pamiętać, żeby wybrać panele o dużej odporności na ścieranie. Bardzo szeroka oferta paneli pozwala uzyskać efekt do złudzenia przypominający drewno lub nawet kamień. W tym przypadku większą kreatywnością należy wykazać się przy dobieraniu elementów wykończenia. Może warto zwykłe listwy zabezpieczające zamienić na inne, fajne rozwiązania, które proponują producenci akcesoriów wykończeniowych.
W zależności od upodobań można betonowe schody pokryć płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Płytki są bardzo estetyczne, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości, ale należy zwrócić uwagę, żeby nie były śliskie, ewentualnie były frezowane przy krawędzi lub ze zmatowioną powierzchnią. Producenci płytek biją rekordy w wymyślaniu rozmiarów i wzorów terakoty, a te które najbardziej trafiają w gust odbiorcy dyktują trendy i co za tym idzie cenę. Dlatego do tematu wyboru płytek należy podejść rozsądnie, decydując się na takie rozwiązanie, które dla konkretnego przypadku okaże się najlepsze. Ponieważ usługa układania płytek jest stosunkowo droga, dobrym rozwiązaniem byłoby dobranie płytek gładkich, bez wzorów. Wtedy docinanie, dopasowanie i ułożenie cokołów nie będzie tak pracochłonne i czasochłonne jak w przypadku płytek ze wzorami. Ewentualnie można zrezygnować z cokołów, zastępując je z powodzeniem listwami. Wariantem dla nietanich płytek stopnic mogą być aluminiowe listwy brzegowe.
Schody betonowe – oznaka luksusu
Betonowe schody pokryte kamieniem to już duży koszt, ale też w dalszym ciągu oznaka luksusu. Są cięższe do utrzymania czystości, trudniejsze do położenia, bo wymagające specjalnego kleju, żeby uniknąć przebarwień, często robione na zamówienie – wycinane na wymiar, montowane przez fachowców. Wszystkie te czynniki przenoszą się na cenę oraz koszty użytkowania. O ile obecnie to kamień „przoduje” w tworzeniu eleganckich, nowoczesnych przestrzeni, to tego typu wykończenia przekraczają możliwości finansowe wielu osób. Ponadto, o ile nadaje pomieszczeniom surowy, elegancki wygląd, o tyle częste, bieżące użytkowanie wymaga sporych nakładów pracy, żeby takiż własnie wygląd utrzymać. Takie schody koniecznie muszą komponować się z całością pomieszczenia.
Ogromną zaletą schodów betonowych jest to, że można zainstalować w nich ogrzewanie podłogowe. Należy jednak pamiętać, żeby zrobić to na etapie składania konstrukcji z drutu, tak zwanego zbrojenia, koniecznie przed wylaniem betonu. Jest to skomplikowane, ale nie niemożliwe. Takie schody można wykończyć dowolnie, według uznania: drewnem, panelami, płytkami czy kamieniem, stosując dowolne techniki. Ogromnym atutem ogrzewanych schodów jest to, że w okresie grzewczym takie schody będą oddawały ciepło, tak że nawet w przypadku płytek czy kamienia dzieciaki mogą biegać po nich bez skarpetek.
Dobór rodzaju schodów w dużej mierze zależy od możliwości finansowych i upodobań inwestora. Najważniejsze jednak jest, żeby były funkcjonalne, a korzystanie z nich nie przysparzało właścicielowi trudności. Zwykle wybiera się materiały i techniki, które posłużą w dłuższej perspektywie i nie będą wymagały częstych renowacji. Nie mniej jednak w każdej sytuacji istnieje jakaś alternatywa. Nieco zniszczone schody zawsze, przynajmniej do czasu remontu, można przykryć chodnikiem lub samoprzylepnymi nakładkami.
Artykuł opublikował producent schodów na beton https://www.helta.pl/