Czym jest stiuk i gdzie się sprawdzi?

 

Wybór metody wykończenia ścian jest często trudną decyzją. Paleta efektów, materiałów, kolorów i faktur nam jej nie ułatwia. Jeśli jednak chcemy postawić na imitację kamienia, czy masy perłowej warto pochylić się nad wykorzystaniem stiuku. Czym jest i gdzie się sprawdzi? Podpowiadamy.

 

Czym jest stiuk?

Stiuk to dekoracyjna masa służąca do zdobienia ścian wewnętrznych w pomieszczeniach. Składa się z gipsu, wapienia, drobnego piasku i pyłu marmurowego, który po nałożeniu tworzy gładką lub strukturalną powłokę. Może przypominać szlifowany kamień, masę perłową czy beton. W zależności od rodzaju może mieć właściwości grzybobójcze lub być bardzo odporny na uszkodzenia.

 

Rodzaje stiuku

Stiuk wenecki — składa się z zaprawy gipsowej, wapiennej lub gipsowo — wapiennej z domieszką proszku marmurowego. Swoim wyglądem przypomina polerowany marmur, dzięki czemu jest gładki, lśniący i wygląda bardzo luksusowo.

 

Stiuk perłowy — to gotowa masa akrylowa zawierająca perłowe wypełniacze, dzięki którym pięknie się mieni. Jest odporny na zabrudzenia.

 

Stiuk klasyczny — składa się z wapna gaszonego i mączki marmurowej, dzięki którym przypomina wypolerowany kamień. Jego porowata struktura umożliwia ścianom oddychanie.

 

 

Gdzie sprawdzi się stiuk?

To, w jakim pomieszczeniu sprawdzi się stiuk, zależy od tego, jaki rodzaj tworzywa wybierzemy. Jeżeli zdecydujemy się na stiuk wapienny, będzie on idealny do każdego pomieszczenia. W salonie ściany nim wykończone będą prezentować się w sposób niezwykle klasyczny i elegancki. Zastosowany w łazience czy kuchni poza ponadczasowym wykończeniem, zagwarantuje też odporność na wilgoć i jej ewentualne przykre konsekwencje w postaci pleśni. Jeśli wybierzemy stiuk perłowy, wówczas pamiętajmy, że jest on dużo mniej wytrzymały od uniwersalnego stiuku, przez co sprawdzi się jedynie w salonie, czy sypialni, najlepiej jako dodatkowy element wykończenia. Stiuk wenecki może być natomiast głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia — na przykład salonu. Więcej inspiracji znajdziesz na https://home.morele.net.

 

 

Do jakiego stylu pasuje stiuk?

Do pomieszczeń utrzymanych w klasycznym stylu idealnie pasował będzie stiuk wenecki z efektem szlifowanego marmuru, dzięki któremu pomieszczenie będzie wydawać się bardzo kosztowne. Wykorzystanie stiuku zamiast marmuru do zdobienia ścian jest też o wiele tańsze. Do pomieszczeń w stylu glamour wręcz stworzony jest stiuk perłowy. Dzięki jego błyszczącemu wykończeniu, które zależy od kąta padania światła, ściany będą pięknie współgrały z wszelkimi dodatkami utrzymanymi w tym stylu. Jeśli nasze wnętrza są zaprojektowane w stylu loft, najlepiej postawić na stiuk wapienny, który utrzyma w nich surowy, naturalny klimat.