Czym się różnią forniry naturalne i modyfikowane?

Drewno jest pięknym materiałem stosowanym do produkcji mebli i wykańczania wnętrz. W tym celu wykorzystuje się lite drewno, ale także różne rodzaje oklein, które również dają bardzo estetyczne efekty. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem tego typu materiału, ponieważ jego jakość wpłynie na estetykę oraz trwałość.

Czym jest fornir?

Jest to stosunkowo popularny materiał używany do prac wykończeniowych, a także do produkcji mebli. Zainteresowanie tym rozwiązaniem wynika z faktu, że forniry bardzo dobrze łączą niepowtarzalną estetykę drewna z wysoką funkcjonalnością i szerokim zastosowaniem.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego materiału – naturalny oraz modyfikowany. Ten pierwszy zachowuje naturalną strukturę drewna, drugi jest pozbawiony typowych wad w postaci plam i sęków. Które z tych rozwiązań najlepiej wybrać?

Forniry naturalne

Ten typ okleiny jest produkowany z bardzo cienkich płatów naturalnego drewna. Poszczególne płaty skleja się tak, aby zachować kolejność zdejmowania ich z pnia. Taka metoda wytwarzania sprawia, że okleina idealnie oddaje rysunek drewna i zachowuje wszystkie jego cechy.

Tego typu fornir to między innymi ciekawa alternatywa dla mebli wykonanych z drewna. Pozwala cieszyć się bardzo naturalnym wyglądem wyposażenia wnętrza i podobnie jak drewno sprawia, że wnętrza stają się klimatyczne, ciepłe i przytulne. Ponieważ taki materiał nie ulega odkształceniom, wyróżnia się również dużą trwałością.

Okleina modyfikowana

Tego typu fornir również produkuje się wyłącznie z naturalnego drewna, jednak technika jego wykonania jest inna. W takim przypadku skleja się kolejne warstwy drewna, jednak charakterystyczny rysunek uzyskuje się przez celowe kształtowanie materiału. Jednocześnie w czasie produkcji usuwa się wszystkie widoczne wady drewna w postaci przebarwień oraz sęków.

Wadą takiego rozwiązania jest jego jednolity wygląd i powtarzalność elementów, wynikająca ze sposobu obróbki oraz łączenia elementów. Osoby, które pragną znaleźć doskonałą imitację drewna będą rozczarowane taką okleiną. Jednocześnie w wielu przypadkach tego materiał może okazać się najbardziej efektownym wyborem. Wiele zależy od indywidualnych upodobań, a także wystroju wnętrza, w którym będzie wykorzystana dana okleina.

Forniry nie należą do najtańszych oklein dostępnych na rynku, ale na pewno nie można im odmówić atrakcyjnego wyglądu, wysokiego standardu wykonania oraz dużej trwałości. Dlatego osoby, którym zależy na jakości, powinny wziąć pod uwagę również takie rozwiązanie.