Dywan z naszych marzeń

Urządzając nasze mieszkania jeszcze trzydzieści lat temu, trudno było sobie wyobrazić salon pozbawiony dywanu. W obecnych czasach nie każdy postanawia kupić dywan, ale nadal są one bardzo popularnym elementem wyposażeniowym w polskich domach. Część osób rezygnuje z nich ze względów zdrowotnych (np. alergie). Inni lubią mieć pod nogami miękki kobierzec, po którym można chodzić boso. Kształty dywanów, a także materiały, z których są wykonywane, mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Dobrze dobrany dywan może być intrygującym przedmiotem, który w zdecydowany sposób wpłynie na całość aranżacji naszego salonu lub sypialni. Warto więc zastanowić się, czy jego zakup nie okaże się strzałem w dziesiątkę.

1. Jak wybrać rozmiar i kształt dywanu?
2. Popularne rodzaje dywanów
3. Jak dopasować kolor i wzór dywanu do wnętrza?
4. Wysokość włosia w dywanie
5. O czym jeszcze pamiętać wybierając dywan do pokoju?

Jak wybrać rozmiar i kształt dywanu?

Wielkość i kształt dywanu w danym pomieszczeniu zdeterminowana jest przez kubaturę tego pokoju, czy też sypialni. Ważne jest to nie przytłaczał go swoją wielkością. Można wówczas odnieść wrażenie, że pomieszczenie jest mniejsze. Dywany, które mają nietypowe kształty albo faktury mogą bardzo dobrze współgrać z charakterem danego miejsca. Puszyste dywany o długim włosiu na pewno nadadzą przytulności każdej sypialni. Musimy także zadać sobie pytanie w towarzystwie jakich mebli oraz wystroju zaistnieje nasz dywan. Powinien on tworzyć spójną całość z resztą przedmiotów w danym pomieszczeniu. Z rozmiarem dywanu wiąże się także jego cena, która z kolei jest mocno uwarunkowana tym, z czego dany dywan jest wykonany. Ceny niektórych dywanów z jedwabiu, czy wełny mogą być naprawdę wysokie, a więc może niekoniecznie dywan musi leżeć też pod kanapą. Kształty dywanów w obecnych czasach są bardzo zróżnicowane, możemy więc pozwolić sobie w tym temacie na odrobinę ekstrawagancji. Przecież nigdzie nie jest napisane, że każdy dywan musi być prostokątny, czyż nie?

Popularne rodzaje dywanów

Bez względu na to czy interesują nas dywany pokojowe, czy też dywany do salonu, podstawową sprawą będzie to na jaki rodzaj dywanu się zdecydujemy. W olbrzymim skrócie mówiąc, możemy wybierać pomiędzy dywanami naturalnymi, a dywanami z tworzyw sztucznych. Bawełna, jedwab, wełna, wiskoza,  polipropylen, poliester, i in. Już to krótkie zestawienie pokazuje nam, że możliwości doboru dywanów jest całkiem sporo. Musimy więc kierować się tu naszymi potrzebami oraz preferencjami, w tym także zaleceniami zdrowotnymi. Dywany wełniane mogą się stać siedliskiem bakterii i grzybów. Takich niespodzianek unikniemy korzystając z dywanów z tworzyw sztucznych. Także alergicy oraz alergiczki mogą niekoniecznie być przekonani do dywanów z wełny. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kupno dywanu z jedwabiu, który jako jedyne włókno rodem z natury, jest polecany ludziom ze skłonnością do uczuleń. Produkty bawełniane z kolei łatwo się czyści, tak samo jak dywany z tworzyw sztucznych – wystarczy je wyprać i problem z głowy. No i cena – tu różnice są naprawdę dość duże – trzeba się o tym przekonać odwiedzając różne strony sieciowe, takie jak choćby: https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/dywany.html.

Jak dopasować kolor i wzór dywanu do wnętrza?

Ostateczny dobór dywanu, jego koloru oraz faktury do danego pokoju, powinien być zdeterminowany stylem pomieszczenia. Najłatwiej dokonywać takich wyborów wtedy, gdy mamy możliwość zaprojektowania całości od podstaw. Wówczas możemy dogrywać nawet najmniejsze szczegóły z wiarą w to, że końcowy efekt będzie olśniewający. Inną sprawą jest fakt, że nie każdy człowiek ma odpowiedni zmysł oraz gust, by dobrze dobrać do siebie poszczególne elementy wystroju mieszkania. Jeśli nie czujemy się na siłach, by temu podołać, lepiej poprośmy kogoś, kto się na tym zna lub skorzystajmy z pomocy projektanta wnętrz. Wydatek będzie nieco większy, ale efekt na pewno lepszy. Wytrwałym polecamy lekturę blogów, czasopism, czy też stron w sieci zajmujących się wystrojem wnętrz – można tam znaleźć gotowe aranżacje i całą masę ciekawych porad. Dzięki nim na pewno wreszcie natrafimy na dywan z baśni tysiąca i jednej nocy.

Wysokość włosia w dywanie

Wysokość włosia w naszym dywanie będzie miała kluczowe znaczenie podczas jego czyszczenia. Wszelkie zabrudzenia i inne szkodliwe czynniki, takie jak grzyby, bakterie, pleśnie, itp. wolą wysokie włosie, najlepiej naturalne. W przypadku, gdy mamy zwierzęta domowe powinniśmy raczej decydować się na dywany z niskim włosiem albo rozwiązania włosia pozbawione, dzięki czemu łatwo będziemy mogli usuwać z nich sierść. Wysokie włosie stwarza wrażenie przytulności i zwłaszcza w chłodne wieczory może nam dawać poczucie dodatkowego komfortu. Dywan z takim włosiem na pewno sprawdzi się w sypialni. Może to być dywan z włókien naturalnych, ale ciekawą propozycją są tu dywany typu shaggy, wyprodukowane z tworzyw sztucznych, a przy tym bardzo przytulne, czasami nazywane w handlu „włochaczami”.

O czym jeszcze pamiętać wybierając dywan do pokoju?

Wybierając dywan musimy zachować zdrowy rozsądek, dysponować odrobiną gustu, wiedzieć, czego szukamy oraz kupić to, na czym nam naprawdę zależy. Zakup dywanu nie jest sprawą ostateczną, ale na pewno warto ją dobrze przemyśleć.