Jadalnia – jak urządzić jadalnię?

Wybór stosownego miejsca na jadalnię zależy od tego, jaką dysponujemy powierzchnią użytkową domu lub mieszkania. To właśnie od tego należy zacząć projektowanie już na wstępnym etapie urządzania. Miejsce jest bardzo istotne, toteż warto wziąć pod uwagę wszelkie warianty, które pomogą w określeniu docelowej lokalizacji.

Istotne ulokowanie

Jadalnia może stanowić oddzielne pomieszczenie w przypadku jeśli ma się bardzo dużo obszaru do zagospodarowania. Z kolei jeżeli dysponuje się niewielkim metrażem to doskonałym wyborem będzie dołączenie jej do kuchni, czy też salonu. Warto także wziąć pod uwagę to, czy to miejsce będzie służyło tylko do spożywania posiłków, czy też pozostanie otwartą przestrzenią na spędzanie wolnego czasu, odrabianie lekcji przez dzieci, lub pracę po godzinach. Otwarta przestrzeń sama w sobie sprzyja utrzymaniu relacji z innymi domownikami, a co więcej ma się stale oko na to, co się dzieje dookoła. Można także wykorzystać rozmaite wnęki, które delikatnie oddzielą strefę jedzenia od reszty. Korzystne jest także usytuowanie poza szlakiem komunikacyjnym – tak, by sobie nie przeszkadzać i najzwyczajniej móc spokojnie zjeść. Wydzielenie tego pomieszczenia to z kolei okazja do organizacji domowych przyjęć, które będą zawsze estetycznie wyglądały. Obecnie coraz popularniejsze staje się ustawienie stołu i krzeseł pomiędzy pomieszczeniami, np. jeśli kuchnia jest otwarta na salon.

Najważniejsze: stół i krzesła

Stylistyka jest tutaj priorytetem – każdy może wybrać konkretne modele, które idealnie wpasują się w klasykę, minimalizm, czy też eklektyzm. Wszystkie chwyty są dozwolone, jednak należy pamiętać o podstawach:
– stół powinien być odsunięty od ściany o co najmniej 60 cm,
– na jedno krzesło przypada minimalnie 60 cm, a siedziska powinny znajdować się około 50 cm nad podłogą.
Umożliwi to wygodne przemieszczanie się i jedzenie przy stole. To, jaki stół wybrać zależy głównie od tego, ile jest domowników. Funkcjonalną opcją są stoły rozkładane, które zezwalają na uzyskanie większej powierzchni w przypadku goszczenia dodatkowych osób.

Dopełniające meble i dekoracje

Do jadalni można dobrać także pasujące dodatki w formie innych mebli. Może to być komoda lub mniejsza szafka, w której zostanie przechowana cała zastawa stołowa, obrusy, sztućce, a także lustro, które podkreśli klimat panujący we wnętrzach. Przy wyselekcjonowaniu konkretnego mebla, trzeba ustalić to, ile mamy na niego miejsca, i czy nie naruszy ładu podstawowego wystroju.

Światło

Ten element jest kluczowy, gdy chcemy uzyskać perfekcyjne oświetlenie. Do wyboru jest cała masa lamp sufitowych, które mogą oświetlać tylko stół, jak i całe pomieszczenie. Dodatkowe kinkiety umilą czas i mogą stanowić znakomitą ozdobę charakterystycznych elementów na ścianie.

Artykół powstał we współpracy z mebledojadalni.co.pl