Jak wybrać komodę do salonu?

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym całego domu. To w nim przyjmuje się gości i tam właśnie odbywają się najważniejsze uroczystości. Wiadomo więc, że przestrzeń powinna zostać wypełniona eleganckimi meblami. Obok kompletu wypoczynkowego, ważna jest także stylowa komoda, która stać się może istotnym elementem dekoracyjnym.

 

Komoda – jak wybrać ją do salonu?

Choć teraz w domach ten mebel pojawia się bardzo często, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jego początki sięgają już siedemnastowiecznej Francji. Jeden z pierwszych takich mebli pojawił się w sypialni Ludwika XIV w Wersalu, gdzie zachwycał swoim wyglądem, ale i funkcjonalnością. Od tamtej pory komody zaczęto uważać za meble niezwykle eleganckie i do dzisiejszego dnia pełnią bardzo ważną rolę w domowych salonach. Choć oczywiście ustawia się je również w innych pomieszczeniach, to modele salonowe są zawsze nieco inne niż te wybierane np. do sypialni. Komoda ustawiona w głównym pokoju dziennym, gdzie ma pełnić funkcję reprezentacyjną musi wyróżniać się swoim wyglądem. Aby nadać jej szczególnego znaczenia, może ona występować w charakterystycznym kolorze (nawet odróżniającym się od innych mebli). Podkreślenie znaczenia komody można osiągnąć także przez dodanie do niej orientalnych lub ekskluzywnych elementów (w postaci gałek bądź dekoracji na frontów szuflad). W salonie komoda może posiadać także nietypową strukturę i fakturę materiałów (na korpusie i/lub frontach). Dobrym pomysłem jest np. przemieszanie połysku z matem albo pionowych słoi drewna z poziomymi. Jeżeli pasuje to do pozostałej części aranżacji, to komoda może posiadać także stylowe nóżki, a nawet zdobniki podobne do tych z epoki Ludwika XIV.

 

Wybór komody a jej funkcjonalność

Oczywiście sam wygląd komody, jej dystyngowany styl i wykonanie są kwestiami bardzo istotnymi. Dobrze np. kiedy komoda do salonu wykonana jest ze szlachetnego i naturalnego surowca, jakim jest drewno. W komodzie ważną sprawą są także uchwyty, które mogą nadać meblowi charakteru. Te dobierane do salonu powinny pasować do jego stylu, ale najlepiej kiedy będą dość charakterystyczne. Z szerokiej oferty rynkowej można obecnie wybierać np. spośród uchwytów: punktowych, długich relingów, stylizowanych, drewnianych albo zrobionych z tworzyw. Mogą być one zdobione kryształami albo kolorowymi szkiełkami. Jednak oprócz wyglądu komody, warto pamiętać o tym, by mebel ten był jednocześnie praktyczny w użytkowaniu. Dlatego podczas jego wyboru uwagę należy zwrócić na szuflady: ich ilość, pojemność oraz łatwość otwierania. Trzeba od razu przemyśleć jakiego rodzaju przedmioty będzie się w nich przechowywać: niewielkie drobiazgi, sztućce, czy np. obrusy i ręczniki. Wybór rodzaju szuflad nie powinien być dziełem przypadku, także jeśli chodzi o ich rodzaj, szerokość albo płytkość/głębokość. Funkcjonalne szuflady często mają wpływ na kształt bryły mebla, dlatego całość powinna wyglądać naprawdę dobrze i jak najbardziej estetycznie. Dzięki temu ustawiona w salonie komoda, doda mu elegancji i charakteru, stając się jednym z najważniejszych mebli.

 

Partnerem artykułu jest sklep Meble Focus oferujące nowoczesne komody do salonu, której ofertę znajdzesz tutaj: https://meble-focus.pl/56-komody-do-salonu

https://beesafe.pl/porady/wymiana-swiec-zaplonowych/ https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/ https://beesafe.pl/porady/winiety-austria/