Jak wybrać materac, który zapewni Ci spokojny sen?

Sypialnia to miejsce, które kojarzy się ze spokojem, odpoczynkiem i relaksem. Królem tego pomieszczenia jest łóżko, jego sercem zaś – odpowiednio dobrany materac. Warto więc się dowiedzieć, jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie pełen komfort i spokojnie przespać całą noc. Do dyspozycji masz całą gamę modeli – różniących się m.in. rodzajem wypełnienia czy twardością.

W tym artykule przeczytasz:

  • Jakie są rodzaje wypełnień do materaców?
  • Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?
  • Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaców do spania?

Materace do spania – różne rodzaje

Materace różnią się przede wszystkim rodzajem wypełnienia – najczęściej spotyka się piankowe i sprężynowe. Wybór konkretnego modelu zależy od osobistych preferencji użytkownika. Materace piankowe to jedne z nowocześniejszych na rynku. Są wygodne i trwałe, a ponadto wykazują się bardzo dużą elastycznością. Pianka zastosowana we wnętrzu takiego materaca dopasowuje się do kształtu ciała śpiącej na nim osoby – przez co zapewnia duży komfort snu. Gdy podniesiesz się z łóżka, materac automatycznie się odkształci i powróci do swego stanu wyjściowego. Materace z pianki lateksowej są dodatkowo łatwe do wyczyszczenia i szybko schną. Z tego względu świetnie sprawdzają się w łóżeczkach dla dzieci, a ponadto wykazują właściwości antyalergiczne.

Materace sprężynowe występują w wielu różnych wariantach. Mogą one np. mieć wypełnienie w postaci tradycyjnych sprężyn, jakie znamy z dawniejszych czasów. Tego typu modele funkcjonują pod nazwą: materace bonellowe. Sprężyny są w nich połączone mocnym drutem, przez co cechują się dużą trwałością. Wkład ten zapewnia też wysoki poziom wentylacji. Bardzo popularne są obecnie również materace kieszeniowe. Łączą one zalety klasycznych sprężyn z nowoczesną technologią. Wewnątrz nich znajduje się bowiem system materiałowych kieszonek, w których umieszczone są niezależnie pracujące sprężyny. Taki materac nie wydaje więc irytujących dźwięków, a jednocześnie wykazuje się dużą elastycznością. Jego szczególnym rodzajem jest model multipocket, który ma jeszcze więcej kieszonek – a zatem także więcej punktów podparcia.

Materace a ich twardość

Materace mają różne stopnie twardości – to jeden z ich kluczowych parametrów. Na odpowiedni wybór wpływają tu przede wszystkim Twoje własne preferencje. Są bowiem osoby, którym lepiej śpi się na miękkim podłożu, inni zaś wolą solidniejsze podparcie. Twardość materaca określa się odpowiednimi oznaczeniami: H1 – materac miękki, H2 – średnio miękki, H3 – średnio twardy i H4 – twardy. Pamiętaj też jednak, że wiele modeli ma różny poziom twardości po stronie górnej i dolnej. Tego typu informacje są zawsze podawane przez producenta materaców.

Uznaje się, że pewien wpływ na wybór twardości powinna mieć również waga użytkownika. Materace miękkie są co do zasady przeznaczone dla osób ważących poniżej 60 kg. Doskonale sprawdzą się więc w wypadku dzieci oraz osób o drobnej budowie ciała. Materace H2 i H3 są odpowiednie dla użytkowników o wadze ok. 60–100 kg. Wybór między modelami średnio miękkimi a średnio twardymi jest już uzależniony od subiektywnej oceny komfortu, jaki dają. Osobom o wadze wyższej niż 100 kg sugeruje się z kolei wybór materaca H4. Jeśli łóżko jest dzielone np. przez parę o znacznej różnicy w wadze, można się zdecydować na model, w którym każda połowa ma inną twardość.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Przed zakupem materaca musisz określić, jaka jego wysokość będzie dla Ciebie optymalna. Jest to także kwestia indywidualnych preferencji, wiele jednak zależy również od stelaża łóżka, na którym ma on być umieszczony. Zwróć też uwagę na to, czy materac został zrobiony z certyfikowanych materiałów. Powinien również mieć specjalny pokrowiec, który można zdjąć – tak aby łatwiej było zadbać o czystość posłania. Jeśli w opisie materaca zobaczysz oznaczenie „7 stref twardości”, oznacza to, że jest on wyprofilowany w taki sposób, aby odpowiednio podpierać newralgiczne sfery ludzkiego ciała. Lepszą wentylację materaca gwarantują z kolei użyte w pokrowcach taśmy 3D czy zastosowanie specjalnej technologii AirForce.

Jeśli chcesz wreszcie zrozumieć, co oznacza naprawdę wygodny materac – zdecyduj się na zakup modelu skrojonego na miarę Twoich potrzeb i preferencji. Szeroki wybór materaców znajdziesz pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/sypialnia-materace-20292. Zdecyduj się na jeden z oferowanych modeli, zamów – i odtąd każdej nocy śpij snem sprawiedliwego!

https://beesafe.pl/porady/porownywarka-oc-ac-mubi/ https://beesafe.pl/porady/rejestracja-samochodu-poza-miejscem-zameldowania/ https://goldavocado.pl/komfort-i-styl-w-kuchni-wybierz-idealny-hoker/