Jak wybrać meble do salonu?

O tym, że salon jest sercem każdego domu, nie trzeba nikomu przypominać. Nie tylko bowiem zazwyczaj jest to pokój, który znajduje się w centrum mieszkania, ale przede wszystkim to właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy większość wolnego czasu, spotykamy się z bliskimi i realizujemy swoje pasje. Nic zatem dziwnego, że wystrój wnętrza całego apartamentu powinno się rozpoczynać właśnie od zaplanowania aranżacji pokoju dziennego, by potem nadać pozostałym pomieszczeniom podobny charakter. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne zadanie, bo wystarczy zastosować w nim kilka prostych zasad. Najważniejsza z nich to dobór odpowiednich mebli do salonu.

Znaczenie mebli w pokoju dziennym

Meble w salonie, podobne jak w każdym innym pomieszczeniu, odgrywają niezwykle znaczącą funkcję. Rozbudowane szafy, komody oraz półki to bowiem praktyczne elementy wyposażenia, które służą do przechowywania przedmiotów użytkowych, a poza tym świetnie eksponują wszelkie dodatki, jakie urozmaicają każde wnętrze. Od wygodnych sof, foteli oraz krzeseł zależy zaś jakość naszego wypoczynku.

Meble pełnią jednak jeszcze jedną istotną funkcję, a mianowicie nadają pomieszczeniu wyraźnego charakteru, tworząc w nim określoną atmosferę. Dlatego też decydując się na konkretne modele mebli do salonu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich użyteczność, lecz również ich wygląd.

Vintage czy minimalizm?

Pierwszym kryterium branym pod uwagę podczas doboru idealnych mebli do salonu powinien być ich styl. Lubiącym klasykę i tradycyjne rozwiązania o wiele bardziej przypadną do gustu bowiem proste, wykonane z naturalnego drewna regały oraz niewielkie komody, miłośnikom ekstrawagancji zaś spodobają się raczej ciemne, wyraziste meble o nietypowej konstrukcji, jakie będą świetnie współgrać wraz z intensywnym odcieniem ścian pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach zaś najlepiej sprawdzą się szafy oraz sofy w stylu minimalistycznym. Rodzaj kształtu, wykończenia i koloru mebli to bowiem najważniejsze czynniki, które tworzą klimat całego wnętrza.

Wszystko zależy od koloru

Meble do salonu nawet jednego modelu występują w różnych wersjach kolorystycznych. Nic zatem dziwnego, że dobór ich odpowiedniej barwy może stanowić problem. Według specjalistów jednak podejmując decyzję o konkretnym kolorze wyposażenia, można kierować się trzema różnymi regułami:

 

  1. Na zasadzie podobieństwa, czyli dopasowania odcienia mebli do tonacji ścian. Do jasnych wnętrz najlepiej więc sprawdzą się jasne meble, a do ciemnych- ciemne. To rozwiązanie wiąże się jednak z ryzykiem utworzenia monotonnego, nudnego klimatu w przypadku jasnych salonów. Ciemne pomieszczenia zaś mogą wydawać się optycznie mniejsze.

 

  1. Na zasadzie umiaru, który polega na wybraniu odcieni mebli do podobnej barwy ścian i podłogi przy jednoczesnym jednym silnym akcencie kolorystycznym. Może to być dla przykładu kanapa w żywym, charakterystycznym odcieniu, która świetnie ożywi stonowane, szare wnętrze urządzone w stylu minimalistycznym.

 

  1. Na zasadzie kontrastu, czyli przeciwstawienia sobie koloru tła oraz mebli. W tym przypadku do jasnych ścian dobieramy ciemne meble, a do ciemniejszych- jasne. Takie rozwiązanie świetnie podkreśli charakter wnętrza.

Jeżeli szukasz komplety mebli do salonu, znajdziesz je na stronie naszego partnera pod adresem http://mebledlaciebie.opole.pl/salon.html.

https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/ https://beesafe.pl/porady/umowa-kupna-sprzedazy-ciagnika/ https://beesafe.pl/porady/winiety-austria/