ŁADNA KUCHNIA NISKIM KOSZTEM

Gotowanie jest dla wielu osób sposobem na relaks i coraz częściej można spotkać osoby, które jasno deklarują, że gotowanie jest ich pasją. Przyjemność z wykonywania tej czynności może być większa, jeżeli posiłki przygotowujemy w ładnej kuchni, a sposobów na jej aranżację jest wiele. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że możliwości aranżacji zależą w głównym stopniu od tego ile posiadamy wolnej przestrzeni. Budżet nie jest najważniejszym czynnikiem, bo jeśli wykorzystamy swoją kreatywność, może się okazać, że udekorujemy swoją kuchnię nie wydając przy tym ani złotówki. W jaki sposób?

 

PIĘKNY SPRZĘT KUCHENNY

 

Kupowanie typowych ozdób nie jest jedyną możliwością, ponieważ możemy je łatwo zastąpić wykorzystując sprzęt kuchenny który posiadamy. Wiele garnków, noży czy akcesoriów kuchennych poza swoimi praktycznymi walorami, posiadają także piękny wygląd, a jeśli wystawimy cześć z nich na blaty, eksponując je, wzbogacimy nimi wnętrze kuchni. Taki sposób ma kilka zalet. Nie musimy wydawać pieniędzy na wystrój, oszczędzamy wolną przestrzeń, ponieważ nie zajmujemy jej tradycyjnymi ozdobami, a dodatkowo zawsze mamy sprzęt kuchenny pod ręką, ponieważ nie musimy go szukać w szafkach. Bardzo dobrym pomysłem na początek będzie wybór podłużnych, wysokich pojemników wykonanych ze szkła, w których możemy przechowywać suche produkty, takie jak kasza, makaron czy ryż. Często służą one tylko w celu dekoracyjnym i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ możemy w ten sposób dodać kuchni więcej kolorów. Ciekawym pomysłem jest wypełnienie pojemnika kilkoma rodzajami kaszy, układając ją warstwowo. Możemy wsypać trochę kaszy gryczanej, jęczmiennej i pęczak, a efekt będzie bardzo interesujący. Akcesoria kuchenne stanowią bardzo dużą grupę sprzętów kuchennych, wśród których znajdziemy sporo wartych uwagi elementów, takich jak na przykład młynki do przypraw.

Ustawienie obok siebie kilku drewnianych młynków wniesie do kuchni sporo ciepła, a są to tylko niewielkie, choć bardzo istotne detale. Podobnie jest w przypadku kubków utrzymanych w ciepłych barwach, które możemy połączyć z kawiarką lub innym urządzeniem służącym do parzenia kawy. Kuchnia to oczywiście nie tylko drobiazgi, ale także sprzęt o większych gabarytach, taki jak na przykład garnki. W ostatnim czasie można zaobserwować powracające zainteresowanie garnkami emaliowanymi. Nic w tym dziwnego, ponieważ emalia jest powłoką, która w żaden sposób nie wpływa na smak czy zdrowie potraw, a dodatkowo zabezpiecza stal przed wydzielaniem się z niej substancji chemicznych to gotowanych posiłków.

Nam jednak zależy przede wszystkim na walorach estetycznych, a garnki emaliowane występują w wielu różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu możemy stworzyć zestaw bazujący na wybranej przez nas tematyce. Możemy na przykład ustawić obok siebie kilka garnków z motywami nawiązującymi do natury, choć dostępne są także egzemplarze pokryte napisami. Jeżeli posiadamy kuchnie indukcyjną, dobrym wyborem będą eleganckie i schludnie wyglądające garnki wykonane w całości ze stali nierdzewnej, które doskonale będą komponować się z nowoczesną kuchnią indukcyjną. Jako ozdobę warto używać także noży, lecz powinny to być noże reprezentatywne. Jeżeli mamy taki komplet, wówczas nie warto przechowywać go w szufladzie. Znacznie lepszym pomysłem są stojaki na noże, a jeszcze lepiej jeśli będą one eksponowane na specjalnym wieszaku. Na podobnym wieszaku można przechowywać także patelnie, a jeszcze lepiej jeśli posiadamy patelnię pokrytą białą ceramiką, która będzie stanowić kontrast dla czarnego teflonu. Jeśli chcemy pójść o krok dalej, możemy podwiesić obok siebie kilka różnych rodzajów, na przykład patelnię tradycyjną, do naleśników, pokrytą teflonem lub ceramiką, a także wok.

 

WYSTRÓJ TEMATYCZNY

 

Dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się konkretną tematyką. Jeżeli stawiamy na wystrój nawiązujący do dawnej kuchni, wówczas dobrze łączyć ze sobą ciepłe barwy i elementy drewniane, takie jak młynki, chlebak czy drewniane rękojeści noży. Również garnki emaliowane będą niezbędne, szczególnie jeśli wybierzemy egzemplarze pokryte motywami kwiatowymi. Jeśli jednak wolimy bardziej nowoczesne wnętrza, stawiajmy na jasne barwy, biel i srebro. Noże z drewnianymi rączkami wymieńmy na w pełni stalowe, tak samo z chlebakiem, a zamiast używać garnków emaliowanych, wykorzystajmy te w całości wykonane ze stali nierdzewnej.