Sentymentalne podróże wnętrzarskie

Podróże w czasie odbywają się w naszej wyobraźni. Poprzez oglądane zdjęcia, czytane teksty, wysłuchane opowieści – przenosimy się nagle do tego, co już było, co kryje w sobie tajemnicę. Ale nie tylko poprzez słowa i obrazy możemy wędrować w czasie. Również poprzez przedmioty, którymi się otaczamy, które mogą mieć w sobie sekretny urok. Posługując się odpowiednimi rzeczami, jesteśmy w stanie stworzyć retro stylizacje. Takie, które w całości rekonstruują dawny świat lub eksponują jego fragment w kontekście nowoczesności. Wnętrzarskie powroty do przeszłości, realizowane we współczesności, są naprawdę niezwykłe.

Moda na antyki

Niewątpliwie wciąż modne są antyki, czyli przedmioty z duszą i z historią. Meble, bibeloty, obrazy, naczynia, akcesoria kuchenne – rzeczy, które służyły ludziom w innym świecie, w innej rzeczywistości. Odnajdujemy je w antykwariatach, na targach staroci, a czasami po prostu na strychu. Ich ponadczasowe piękno i zaklęta w nich historia ma w sobie uwodzicielską moc, której nie sposób nie ulec.

Antyki niejednokrotnie osiągają zawrotne ceny. Często są to rzeczy luksusowe. Niepowtarzalne. Dlatego pojawiają sie w ekskluzywnych wnętrzach. Szczególnie salonowych, które pełnią funkcję reperezentacyjną.

Moda na meble w retro stylu

Meble do salonu, meble kuchenne, meble biurowe, a nawet meble ogrodowe – nawiązują do urody dawnych stylów. Także wówczas, gdy powstają już współcześnie. Ustawiamy je we wnętrzach, które naśladują dawne stylizacje. Ale też często meble nawiązujące stylistycznie do odległej w czasie estetyki, komponują się z rzeczami w zupełnie innym, nowoczesnym tonie.

Współczesne meble biurowe na przykład mogą być uzupełnione poprzez meble w stylistyce retro. Do minimalistycznego biurka można z powodzeniem dostawić skórzany fotel w dziewiętnastowiecznym stylu, żeby osiągnąć efekt zaskoczenia i kontrastu – tak pożądany w nowoczesnych aranżacjach.

Moda na wnętrza w stylu pałacowym

Przeszłość powraca do nas w różnych wariantach. Jednym z nich jest podniosły i wytworny styl pałacowy, który nieobcy jest współczesnym stylizacjom. Nawiązujacym chętnie chodziażby do bogactwa formy stylu ludwikowskiego.

Moda na wnętrza w stylu rustykalnym

Ale przeszłość to również swoboda i wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na skraju wsi, lasu i fantazji. To do nich właśnie odsyłają nas urocze i naturalistyczne aranżacje rustykalne, które zdobywają ostatnio nasze wnętrza i serca.