Struktura ogrodu – alejki, klomby, miejsce do odpoczynku

Wiele z nas posiada ogrody – niewielki skrawek ziemi, który zazwyczaj pozostawiamy bez większego zainteresowania. Dla wielu osób posiadanie kwitnącego ogrodu oznacza przede wszystkim liczne zabiegi pielęgnacyjne, które musimy wykonywać samodzielnie. Nie jest to jednak prawda – obecnie dostępnych jest wiele roślin, które w ogóle nie wymagają specjalnej opieki, kwitną długo i cieszą oczy wspaniałymi kolorami. Co wybierać?

Z pewnością podstawą jest wytyczenie planu powierzchni ogrodu i decyzja, gdzie co ma się znajdować. Jeśli nie posiadamy zmysłu projektowania możemy poprosić o pomoc naszych bliskich czy zaprzyjaźnionego ogrodnika. Nie bez znaczenia jest zbadania odczynu pH ziemi w naszym ogrodzie – dzięki temu znacznie lepiej dobierzemy rośliny, które przyjmą się i będą pięknie kwitnąć.

Trawnik możemy zdobyć na dwa sposoby – pierwszym i z pewnością najpowszechniejszym do niedawna było jego wysiewanie. Nasiona trawy znajdziemy w hurtowniach ogrodniczych oraz na giełdach kwiatowych, Warto poczytać nieco o ich gatunkach i wybrać ten, który będzie nam odpowiadał.
Drugą metodą jest skorzystanie z rolek trawników – są one niezwykle łatwe w użyciu, gdyż taką rolkę po prostu rozwijamy na ziemi i czemu na wzejście trawy i puszczenie korzeni.

Bez względu na wybór trawy konieczne jest jej pielęgnowanie, co zazwyczaj oznacza koszenie i zagrabianie. Warto również obserwować, czy w trawie nie pojawiają się chwasty czy inne rośliny, które mogłyby zepsuć jej estetyczny wygląd.

Kwiaty!

Wybór sadzonek kwiatowych jest naprawdę olbrzymi – na giełdach kwiatowych oraz w kwiaciarniach znajdziemy wiele interesujących odmian kwiatów kwitnących, bylin, krzewów i innych. Warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania względem ogrodu. Jeśli pragniemy, aby było to miejsce odizolowane od sąsiadów zadbajmy o to, aby przy płotach posadzić wysokie krzewy, które po kilku latach skutecznie schronią nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.
Rabaty kwiatowe i chodniczki możemy wysypać kruszywami ozdobnymi, które z pewnością będą pięknym dodatkiem.