samochód zastępczy z OC

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?

W momencie, gdy zostajemy poszkodowani w wypadku samochodowym, istnieje możliwość otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy za szkody, jakie nam wyrządził. Co jednak zrobić gdy nie mamy do dyspozycji swojego pojazdu, który jest dla nas niezbędny w codziennym życiu? Wówczas przydatny może okazać się samochód zastępczy ciężarowy, który możemy otrzymać również od ubezpieczyciela sprawcy.

Kto pokrywa szkody?

Warto pamiętać, że gdy dojdzie do wypadku z winy kogoś innego, to jego ubezpieczyciel pokrywa  wyrządzone szkody. Warto więc skontaktować się z nim i zgłosić potrzebę wynajęcia samochodu zastępczego. W celu uzyskania takiego pojazdu należy przedstawić dokumentację związana z wypadkiem i dowieść braku możliwości korzystania z własnego pojazdu, np. poprzez pokazanie zdjęć uszkodzonego samochodu lub rachunków za komunikację publiczną.

Ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić nam samochód zastępczy na czas naprawy naszego pojazdu lub do momentu wypłaty odszkodowania za jego wartość rynkową. W praktyce oznacza to, że możemy korzystać z takiego pojazdu przez kilka dni lub nawet tygodni, w zależności od czasu, jaki będzie potrzebny na naprawę.

Na co zwracać uwagę?

Przy wyborze samochodu zastępczego warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne oraz na to, czy jest on dostosowany do naszych potrzeb. Może się bowiem okazać, że otrzymany pojazd nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Wówczas warto poprosić o wymianę pojazdu na inny.

Koszty wynajmu samochodu zastępczego pokrywa ubezpieczyciel sprawcy, a nie my jako poszkodowani. Nie musimy się więc martwić o opłaty z tym związane. W przypadku ewentualnych problemów warto skonsultować się z przedstawicielem ubezpieczyciela, który pomoże nam rozwiązać wszelkie wątpliwości.

Kontakt z ubezpieczycielem

Jeśli zostaliśmy poszkodowani w wypadku samochodowym i potrzebujemy samochodu zastępczego, warto skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i zgłosić tę potrzebę. Ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić nam taki pojazd na czas naprawy naszego pojazdu lub do momentu wypłaty odszkodowania za jego wartość rynkową. Warto zadbać o to, aby została zebrana pełna dokumentacja związana z wypadkiem i brakiem możliwości korzystania z własnego samochodu- zbierz rzetelne i wiarygodne dowody.

Warto pamiętać, że uzyskanie samochodu zastępczego to nasze prawo, dlatego nie ma sie czego obawiać podczas rozważaina tej opcji.

Ostatecznie, uzyskanie samochodu zastępczego z OC sprawcy jest możliwe i powinno być stosunkowo proste, o ile będziemy mieli rzetelną dokumentację oraz poprawnie zgłosimy taką potrzebę do ubezpieczyciela.