Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię?

Jak zadbać o właściwy wystrój sypialni? O czym musimy pamiętać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Stanowi ona miejsce odpoczynku, relaksu oraz snu. Aby spełniała ona swoje funkcje musi być odpowiednio urządzona i zaaranżowana. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, ale niewłaściwie ustawione meble mogą być przyczyną niewysypiania się czy gorszego samopoczucia. Istnieje wiele szczegółów, które należy wziąć pod uwagę urządzając sypialnię. Musimy zadbać również o odpowiedni klimat, który również ma istotne znaczenie. Funkcjonalnie urządzona sypialnia oznacza nie tylko wygodę w wykonywaniu różnych czynności, ale także zapewnia nam zdrowy i spokojny sen oraz wypoczynek.

Jak urządzić małą sypialnię?

Plusem dużych pomieszczeń jest to, że możemy ustawiać meble w dowolny sposób i nie martwić się o wolną przestrzeń. Istnieje też bardzo duży wybór i wiele sposób aranżacji – meble w Warszawie i innych miastach możemy dobrać według preferowanego stylu. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. Małe sypialnie wymagają odpowiedniego projektu, aby stały się jak najbardziej funkcjonalne. Warto również zadbać o kilka prostych sztuczek, które pozwolą optycznie powiększyć dane pomieszczenie.

Najważniejszym elementem będzie oczywiście łóżko. Pamiętajmy, że musi ono być dostosowane do naszych potrzeb. Liczy się rozmiar, a także właściwy materac. Nie wybierajmy łóżka większego niż jest nam potrzebne. Wszystkie drzwi, szuflady oraz szafki powinny bez problemu dać się otworzyć.

Kolejnym krokiem będzie wybór pozostałych mebli, które mają znaleźć się w sypialni. Zacznijmy od tych największych. Jeśli zależy nam na umieszczeniu szafy, zadbajmy o taką, która będzie jak najbardziej funkcjonalna. W małych pomieszczeniach dobrze sprawdza się duża szafa z lustrzanymi drzwiami. Lustro nie tylko powiększy przestrzeń, ale również ją rozświetli. Zamiast tradycyjnych drzwi możemy zdecydować się na przesuwane. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca.

Co wpływa na funkcjonalność sypialni?

Przede wszystkim istotne jest ustawienie mebli w taki sposób, by z łatwością mieć dostęp do każdego z nich. Nic nie powinno przeszkadzać w otwieraniu szuflad czy szafek. Lampki nocne muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości względem łóżka. Stolik nie powinien być niższy od ramy łóżka z materacem.

Na funkcjonalność sypialni wpływ może mieć również oświetlenie. Pamiętajmy, że w miejscach wypoczynku i relaksu powinno znaleźć się ciepłe, przytulne światło. Konieczne będzie zatem światło punktowe, w postaci lampek nocnych czy plafonów. Odpowiednio dobrane oświetlenie to również ważna dekoracja wnętrza.

Wystrój sypialni może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Powinniśmy unikać w tym miejscu jaskrawych kolorów. Lepiej postawić na stonowane, ciemne barwy sprzyjające wypoczynkowi. Jeśli chcemy zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni najlepszym kolorem będzie biel lub błękit. Ważne są również dodatki oraz dekoracje, które znajdą się w sypialni. W niewielkiej sypialni zamiast zasłon możemy zastosować żaluzje zajmujące znacznie mniej miejsca.