Taras odkryty czy zadaszony?

Większość projektów domów jednorodzinnych zawiera taras. Jest to istotna część każdego domu, gdyż łączy wnętrze jego strefy dziennej z otoczeniem znajdującym się na zewnątrz. Wyjście na taras znajduje się zazwyczaj w salonie, przez co zachęca domowników do spędzania wspólnie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Decydując się na projekt domu z tarasem, warto wziąć pod uwagę możliwość odpoczynku w otoczeniu natury, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i wzajemne relacje.

Projekt domu Simon G2, źródło: extradom.pl

Projekt domu Simon G2, źródło: extradom.pl

Taras zadaszony czy odkryty

Decyzja o zadaszeniu, bądź odkryciu tarasu powinna być uzależniona od sposobu jego użytkowania. W przypadku, gdy będzie on wykorzystany przez domowników jedynie do wypoczynku, np. na leżakach, przy słonecznej, letniej pogodzie jego zadaszenie nie będzie potrzebne. Jeśli natomiast z założenia ma on pełnić również funkcję przyrządzania posiłków, chociażby z grilla czy przyjmowania gości, zdecydowanie warto rozważyć zadaszenie tarasu. Nie będzie wtedy potrzeby przenoszenia jedzenia i zastawy do domu w razie ewentualnych przelotnych opadów, które często zdarzają się w naszym klimacie w okresie letnim.

Wadą stałego zadaszenia tarasu jest zacienienie wnętrza salonu w wyniku ograniczenia dostępu promieni słonecznych przez drzwi tarasowe, które stanowią często główne źródło światła dziennego w salonie. Nie będzie to miało natomiast większego znaczenia w przypadku salonu o znacznej powierzchni, doświetlonego oknami z kilu stron.

Projekt domu Zb5, źródło: extradom.pl

Projekt domu Zb5, źródło: extradom.pl

Projekt domu Hipokrates, , źródło: extradom.pl

Projekt domu Hipokrates, , źródło: extradom.pl

Formy zadaszenia tarasu

Jeśli Inwestor zdecyduje się na taras zadaszony, jego forma powinna nawiązywać do cech architektury domu w taki sposób, by zachować spójność. Przykładowo w przypadku domu o dachu spadzistym taras może znaleźć się pod specjalnie do tego celu wydłużonym fragmentem połaci, wspartym na drewnianych słupach o niewielkim przekroju. Taras domu piętrowego może natomiast mieć oddzielny daszek, ale o takim samym materiale porycia, jak dach budynku. W przypadku domu z płaskim dachem, o bardziej minimalistycznej formie taras może znaleźć się pod wspornikiem stanowiącym balkon wyższej kondygnacji.

Projekt domu Czaruś, źródło: extradom.pl

Projekt domu Czaruś, źródło: extradom.pl

Projekt domu Z301, źródło: extradom.pl

Projekt domu Z301, źródło: extradom.pl

Rozwiązaniem alternatywnym do pełnego zadaszenia tarasu jest jego częściowe przesłonięcie w formie drewnianej pergoli. Jej konstrukcja jest ażurowa, przez co nie stanowi ona skutecznej ochrony przed opadami. Można jednak zastosować rośliny pnące, które oplotą pergolę, zapewniając użytkownikom tarasu przyjemny cień w gorące dni. Ponadto rozwiązanie cechują wysokie walory estetyczne, gdyż drewniana konstrukcja świetnie komponuje się z zielenią ogrodu.

W przypadku budowy domu z tarasem decyzja o jego ewentualnym zadaszeniu jest dość istotna i dlatego powinna zostać podjęta odpowiednio wcześnie. Zadaszenie tarasu w przypadku gotowego budynku może nastręczyć trudności pod względem konstrukcyjnym. Ponadto niełatwym może okazać się wkomponowanie go w istniejącą i kompletną formę architektoniczną budynku.